Sarımsağın Faydaları

sarımsağın-insan-sağlığına-faydaları-nelerdir
Paylaş
 

Halk arasında sarımsak ismi ile de bilinmektedir. Ülkemizin her kesiminde yaygın olarak yetişir. Pembe çiçekleri olan otsu bir kültür bitkisi olarak dikkatleri çekmektedir. Ayrı ayrı diş halinde veya tohumsal olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

Genel olarak beyaz sarımsak tüketilse de siyah sarımsak da yaygın olarak kullanılmaktadır. Sert bir kabuğu bulunur. Bu kabuk onu bozkırın etkilerinden korumaktadır.

Pek çok rahatsızlığın şifası olarak yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Özellikle soğuk algınlıklarının tedavi edilmesinde kullanıldığı bilinmektedir. Saymakla bitmeyen faydalarından bazıları ise şunlardır; mide kurdu ve solucanların düşürülmesinde kullanılmaktadır.

sarimsak_cildfaydaları-mideye-faydaları

Sarımsağın Saça Faydaları

Aynı zamanda Anadolu’da yüzlerce yıldır saç kıran rahatsızlığının etkili tedavisinde de sarımsak kullanılmaktadır. Yapılması gereken tek şey saç kıran rahatsızlığının oluştuğu bölgeyi bir cisim vasıtasıyla kanatarak sarımsak sürmektir. Geri kalan günlerde kendiliğinden o bölgede saç çıktığını görebilirsiniz.

Mantar hastalıklarının kolaylıkla tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Kolesterolü düşürücü etkisi de unutulmamalıdır. Etkili bir şekilde kanserle mücadele etmek isteyen herkes sarımsak kullanabilir. Yara temizleyici etkisinden dolayı ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır.

Sarımsağın önemli etkilerinden bir tanesi de tansiyon düşürücü etkisidir. Bir parça ekmek ile birlikte tüketildiğinde kısa bir süre içerisinde tansiyonunuzu düşürdüğünü görebilirsiniz.
Anadolu’da binlerce yıldır insanlar sarımsak tüketmektedir. Bu alışkanlıklarından dolayı daha yaşlı olan insanların günümüzde sarımsak tüketmeyen insanlara oranla daha sağlıklı olduğunu sizlerde gözlemleyebilirsiniz.

Yemeklerimizi tadı ve kokusu ile şereflendiren çok faydalı bir besin deposudur sarımsak. Sarımsağın faydaları saymakla bitiremeyiz. İthalatta ve ihracatta sarımsağın yeri ve önemi büyüktür. Sarımsağın üretilmesi ve yetiştirilmesi çok emek istemektedir. Bu yüzden bu kadar emekli bir işi birçok insan yapmak istememektedir. Bu yüzden diğer besinlere göre sarımsağın fiyatı biraz pahalıdır.

Sarımsak vitamin deposu olarak bilinir. Birçok hastalığın tedavisinde olumlu etkisi vardır. Sarımak tam bir antibiyotik etkili besindir. Antibiyotiklerin en önemli özelliği çevresinde görüldüğü mikropları öldürmesidir. Bu anlamda sarımsak yiyen birisi virüslere ve mikroplara karşı da korunmuş olur.

Sarımsak içerisinde A, C, B ve P vitaminleri bulunur. Magnezyum, kalsiyum, çinko, fosfor, selenyum, potasyum ve demir bakımından da zengindir.

Sarımsağın Faydaları Nelere İyi gelir

Sarımsağın insan vücuduna faydaları şunlardır;

1- Sarımsak insan vücudundaki bağışıklık sistemini canlandırır. İnsan vücudunu ayakta tutan sistem bağışıklık sistemidir. Doğadaki mikroplara ve virüslere karşı vücudu koruyan sistem bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi zayıf düşen birisi ölümcül hastalıklara yakalanıp kısa sürede ölmektedir. Bu anlamda vücudun direnç kazanmasında sarımsağın rolü büyüktür.

2- Sarımsak vücuttaki kolesterolü dengeler. Kandaki kolesterol dengesini sağlamak için günde 2 diş sarımsak tüketmeniz yeterlidir. Bu gerçek tüm doktorlar tarafından hastalarına sıkça söylenir.

3- Sarımsak balgam söktürücü, idrar sökücü, gaz ve safra sökücü etkilerine sahiptir.

4- Sarımsak sindirimi kolaylaştırır bu sayede iştahı açar. Kilo alma konusunda sorunu olanlar için sarımsak tam bir şifa deposudur. Sarımsak iştahınızı açacaktır. Kilo alamayan kişilerin en büyük sorunu iştahsızlıktır. Bu sorunu sarımsakla çözebilirsiniz.

5- Sarımsağın cinselliğe faydası azımsanmayacak kadar fazladır , yeterli oran ise günde 2-3 diş sarımsağın yemekler ile veya yutma yoluyla tüketilmesidir.

Ayırca sarımsağın cinselliğe, Sigara tiryakilerine, Sarımsağı yutmanın saça faydalarının olduğu klinik testler ile kanıtlanmıştır.

Sağlık her şeyden daha değerlidir. Sağlığının kıymetini bilen nesiller oluşturmak için yapmamız gereken en önemli şey insanları bazı konularda bilgilendirmek olmalıdır. Bu sebepten sarımsak ve benzer önemli besin maddelerinin görevlerinin bilinmesi ve öğrenilmesi büyük bir önem teşkil etmektedir.

Bu yazı 17 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun