Sarı Sabır Bitkisi Nedir Neye Yarar?

Paylaş
 

En çok yetiştiği bölge kuzey amerika ve akdeniz çevresi olan sarısabır bitkisi (aloevere bitkisi) içerisinde bulunan mineral ve vitaminler ile bir çok hastalığa şifa olduğu gibi cilt hastalıklarından romatizmal hastalıklara kadar bir çok alanda faydaları ve tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Yanlız başına bir şifa deposu olan sarısabır bitkisi ilaç sektöründen kozmetik sektörüne kadar bir çok alanda yoğun bir şekilde aktif olarak kullanılmaktadır.

Aloevera bitkisi kullanım alanları genişce bir yelpazeye sahip olmasıyla beraber kremi, diş macunu, içeceği, jeli ve bir çok kullanım alanı bulunmaktadır, en çok yetiştirildiği bölge kuzey amerika ve akdeniz çevresi olsada esasen Afrika kökenli olan bu bitki kısmi olarak ,farklı bölgelerde yetişse’de anavatanı afrika’dır  burayı sever, en iyi verimi burada verir.

Tıbbi Sarı Sabır Nedir Faydaları Nelerdir

  • Aloe Vera ile peeling yapabilirsiniz , ciltteki ölü derileri temizlemeye yardımcı olan peeling uygulamasın’da başarılı sonuçlar vermiştir.
  • Cilt kuruluğu şikayetiniz var ise sarı sabır bitkisinin jelini drek olarak vücudunuza cilt kremi uygular gibi kullanabilirsiniz.
  • Yanmaya maruz kalmış cildinize sürerek vermiş olduğu  ateşlenmeyi geçilebilirsiniz
  • Diş eti iltihabı sorununuz var ise aloevera size iyi gelecektir.
  • Sarı sabır bitkisini şeker ve limon suyu ile karıştırarak cildinize uygularsanız cildinizin deri dökülmesini engeller cilt derinizin yenilenmesine yardımcı olur.
  • Saç uzaması problemi olanlar , sarı sabırı denemeyi unutmayın aloe vera bitkisi, hindistan cevizi sütü ve buğday tohumu yağını karıştırıp saç derinize masaj yaparak yedirin. Uzayan saçlarınızı keyfini çıkarın.
  • Sarı sabır bitkisi güzel bir dedoks bitkisidir , özellikle yaz aylarında ,sarısabır bitkisi işinizi kolaylaştırabilir.

Not: Aloevera yapraklarından çıkan jelin şifa özelliği bulunmaktadır. Yalnız jel oksijenle temas ettikten sonra bir çeşit oksitlenme yapmakta ve yaklaşık 5 saat içinde şifa özellikleri ortadan kalkmaktadır.

 

Bu yazı 133 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun