Rezene Bitkisi Çayı Faydaları

rezene-cayi-nedir-nasıl-kullanılır
Paylaş
 

Rezene otu nedir Foeniculum adı Latince kuru ot manasına gelen foenum sözcüğünden türeyen ve rezene bitkisine bu görünüşünden dolayı isim verilmiştir.eski dönemlerden günümüze kadar rezene bitkisi yaprağı ağacının gövde kısmıda dahil olmak üzere hiç bir parçası israf edilmemiştir. uzmanlar rezene tohumları süt salgısını artırmakta olduğunu, çiçek, sap ve yaprakları kaynatılarak yapılan çayı ise idrar torbası ve böbrek hastalıklarını iyi gelmektedir, çiçekleri, sapları ve yaprağı su ile karıştırılarak içildiğinde yılan sokmalarına iyi geldiği söylenmiştir.

Anavatanı akdeniz bölgesi olan ve Asya olduğu bilinmektedir. rezene bitkisinin diğer adı ise Theophrast ve Dioskorides’in marat-hon adıyla kullandığı rezene bitkisi olarak bilimektedir.

Bingenli Hildegard bitkiyi kalp sancılarına karşı meyan kökü, havlıcan, çemen ve balla karıştırarak, uykusuzluğa karşı civanperçemiyle kaynatarak, testis şişmelerinde civanperçemi ve sığır yağıyla karıştırarak kullanmayı, nezleye karşı dereotuyla kaynatarak buharını içe çekmeyi önermiştir.

Doğum sancıları çeken kadının beline ve kasık yöresine kaynatılmış rezene bağlanırsa, sancıların hafifleyeceğini yazmıştır. Taberna-emontanus kitabında rezeneye 200′den çok reçetede yer vermiş, çayı, macunu, damıtılmış yağı, konservesi, kökünden yapılmış şurubu, özü ve şekerlemesinden bahsetmiştir.

Rezene Çayı Tohumu Ve Bitkisi Faydalarırezene-bitkisi-resmi

Rezene Tohumu ne işe yarar Lonicerus bitkiyi öksürük, ödem, yılan ısınğı, karın ağnsı, zayıf mide, idrar torbası taşlan, böbrek, dalak ve karaciğer hastalıklarına karşı önermiştir. Kneipp bitkiyi kramp çözücü gücü nedeniyle akciğer hastalıkları, boğmaca ve astımda önermiştir. Madaus idrar söktürücü, iştah açıcı, sindirime ve menstrüasyona yardımcı olduğunu yazmıştır. Leclerc hızlı etki eden idrar söktürücü gücünü Övmüş, bağırsak düz kasları üzerinde yaptığı uyarıcı etki nedeniyle aynı aileden olan bitkilerle birlikte kullanılmasını Önermiştir.

Bakteri Öldürücü, balgam ve idrar söktürücü, iştah açıcı, sindirimi kolaylaştırıcı, kramp çözücü, menstrüasyon ayarlayıcı, solucan düşürücü, süt söktürücü. Kullanıldığı Yerler: Apse, bronşit, cinsel güçsüzlük, göz kızarıklığı ve yorgunluğu, öksürük, ses kısıklığı, sindirim bozukluğu, yatıştırıcı, ishal, yağlanma, yorgunluk. Rezene şurubu veya rezene bah adı altında, özellikle çocuk hastalıkları tedavisinde kullanılır.

Bağırsakları boşaltmak için hazırlanan sürücü ilaçların bağırsaklardaki uyuşturucu etkisine karşı, bağırsak kaslarını uyarıcı oiarak karıştırılır. Eterli yağı pelvis boşluğu, prostat, rahim, yumurtalık ve fallop tüplerindeki kan dolaşımını artırır. Botanik: Avrupa, Ön Asya, Çin, Japonya, Yeni Zelanda, Amerika ve Afrika’da tarımı yapılmakta, yabani olarak yetişmektedir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde tarımı yapılır.

Rezen Bitkisi Yetiştirme Ve Özellikleri

Rezene ekimi Çok nemli olmayan, bol kireçli veya humuslu, kumlu balçıklı topraklan sever. Otsu bitkinin boyu 80-200 cm arasında değişir. İki veya çok yıllıktır. Etli kökü şalgama benzer. Kökün rengi sarımsı beyazdır, ikinci yılda yan kökler gelişir.

Rezene ağacı Yuvarlak ve güçlü gövde dallıdır, seyrek olarak içi özlüdür. Üzeri boylamasına çizgilidir ve rengi koyu yeşil ile mavimsi yeşil arasında değişir. Mavimsi yeşil veya koyu yeşil olan yapraklar sarmal durumda ve çıplaktır. Yaprak ayalan çok ince parçalara ayrılmış olduğundan görünümleri ipliksidir. Uzun saplı, çok küçük ve sarı çiçekleri toplu olarak şemsiye görünümündedir, temmuz ağustos aylarında açar. Koyu gri, uzun tohumu çizgilidir, boylan 6-10 mm kadardır.

Rezene Neleri Kullanılır, Faydalanır

rezene-tohumları-zayıflatırmı

Taze yapraklanyla birlikte gövdesinden, bir yıllık kökünden, tohumundan, tozundan, suyundan ve yağından yararlanılır. Toplanması ve Saklanması: Kökü, gövdesi ve yaprakları çoğunlukla taze olarak kullanılır. Kurutulduklarında aromaları kaybolur. Kurutulmak istenirse gölgede kurutulmalıdır. Sabahın erken saatlerinde sapla-rıyla toplanan tohumlar, gölge, havadar yerlerde kurutulur. Kuruyan tohumların bir bölümü kendiliğinden dökülür.

Geri kalan bölümü hafifçe dövülerek saplarından ayrılır. Çok iyi kuruyan tohumlar hava geçirmeyen kaplarda, serin, kuru, çok ışık almayan yerlerde saklanır. Her yıl yenilenmesi yararlı olur. Tıpta kullamİan rezene tarımı yapılarak elde edilir. Kokusu ve Tadı: Tüm bitkinin, özellikle tohumlarının, kendine özgü baharlı bir kokusu, biraz tatlı, anasonu andıran tadı vardır.

Rezene Zararları Ve Yan Etkileri

 • Önerilen ölçülerde kullanılırsa herhangi bir yan etkisi yoktur.
 • Yağı fazla kullanılırsa böbrekleri tahriş eder.
 • Sindirim organlarını tahriş e-derek sancı, kusma ve ishale neden olabilir.
 • Rahime etki ederse hamile kadınlarda eterli yağ zehirlenmesi sonucu erken doğumlara, düşüklere neden olur.
 • Hamile ve epilepsi hastaları rezene yağı kullanmaktan kaçınmalıdır.

Rezene Çayı Nasıl Yapılırrezene-çayı-nasıl-demlenir-yapılır

Rezene çayı ölçüsü

Çay: Tepeleme dolu 1 çay kaşığı tohumu veya 1 silme dolu çay kaşığı tozuna 150 rnl sıcak su eklenir, 5-10 dk demlenip süzülür. Duruma göre günde 1-4 çay fincanı içilir. Tohum havanda hafif ezilirse, demlenmesi süratlenir.

Rezene Yağı Nasıl Elde Edilir: Tohumundan damıtılarak elde edilir. Kesme şeker üzerine “1-2 damla damlatılarak yenir veya sıcak suya karıştırılarak içilir.

Rezene Tozu: Kurutulmuş tohumları öğütülerek elde edilir. Günde 1-3 kahve kaşığı toz suyla içilir. Şarap: 30 g tohum 1 litre kırmızı şarapta ara sıra çalkalanarak, 2-3 hafta dinlendirilip süzülür. Hava geçirmeyen şişelerde serin yerde saklanmalıdır. Rezene balı: Aynı miktarda süzülmüş bal ve rezene şurubu karıştırılarak yapılır.

Rezen İçeriği İçindekiler

Rezene çayı kaç kalori Eterli yağ, maden tuzları, A, B, C vitaminleri. Kaliteli tohumda %4-5 oranında e-terli yağ vardır. Eterli yağın yaklaşık %60′ı tatlı anason yağmı andıran anetoİdür. Ayrıca içinde acı ve tatlı kamfer yağı, tenkon, pinen, limonen, fenikulin, kalsiyum, şeker, albümin, E vitamini vardır.

Rezene Bitkisi Kullanım Alanları

Rezene çayı yeni doğan bebeğe verilirmi

Rezen Çayı bebeklere uygun ölçüde verilebilmektedir, bebekler için ne şekilde hazırlanmalıdır.

Bebeklerde Gaz Şişkinliği, Yatıştırıcı: Rezene tohum 50 g

2 g tohum havanda ezilir, 200 mi sıcak su eklenir, sıcak bir yerde 5-10 dk demlenip süzülür. Bebeğin içebileceğinden çok yapılmamalı, daima taze hazırlanmalıdır.

Rezene çayı ne kadar içilmeli

Rezene Çayı her rahatsızlık için farklı ölçülerde tüketilmelidir, farklı bitkiler ile beraber de kullanılabilmektedir.

Rezene çayının bebeklere faydaları

Rezene çayının bebeklerde özellikle şişkinlik ve gaz sancızı giderici etkis vardır.

Rezene çayı zayıflatırmı

Rezene çayı zayıflamaya yardımcı olur diyet yaparken rezene çayyı destekleyici ve diyet yapmanıza yardımcı bir bitkidir.

Rezene Çayı Uyku Yaparmı

Rezene çayı tüketildiğinde rahtlatıcı etkisi olduğundan özellikle bebeklerde uygun oranda kullanıldığında bebeklerin rahat uyumasına yardımcı olmaktadır, yetişkinlerde benzer bir etki ile rahatlatıcı kas gevşetici özelliği vardır.

Rezene Tohumu çiğnemek

Rezene tohumu önemli bir potasyum kaynağı olduğundan dolayı, çiğnendiğinde tükürükte bulunan nitrit artışına sebep olmaktadır, ayrıca çiğnendiğinde yüksek tansiyonu dengelemeye yardım eder.

Rezene alerji yaparmı

Rezene tohumu ve bitkisinin bilinen alerjik bir reaksiyona sebep olduğu bilinmemektedir.

Rezene çayı emziren anneler

Emziren annelerde süt arttırıcı özelliği vardır, ayrıca süte karışan rezene çocukların bağışıklık sistemine faydalıdır.

Rezene anason kimyon çayı süt yaparmı

Minareller olarak önemli ölçüde yüksek olan rezene ve kimyon süt oluşumunu önemli oranda yükseltmektedir.

Anason rezene karışımı bebeklere verilirmi

Anasıon çayını gaz sancısı çeken bebeklere tavsiye etmektedir, yoğun olmayan bir karışım ile rezene ve anason karışımı bebeğinizin herhangi bir sağlık sorunu yok ise doktorunuza danışarak sürekli kullanabilirsiniz.

Rezene diş ağrısına iyi gelirmi

Rezene çatı metabolizmayı hızlandırı özelliği vardı, diş ağrısı çektiğiniz zamanlarda rezene çayı yaparak diş ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

Rezene göz kuruluğu

Rezene tohumları anetol denen maddeyi bulundurmaktadır Rezene çayı yaparak, çayı temiz bir pamuklu bez ile süzüp gözlerinizin üzerine kompleks olarak uygulayıp göz kurulunuğuzun geçmesine etkili bir tedavi sunmuş olursunuz.

Rezene etkisini ne zaman gösterir

Rezenenin rahatsızlığa bağlı olarak devamlı suretle kullanımında 20 ila 45 gün arasında etkisini hissettirmektedir, ishal, gaz, mide yanması gibi problemlerde 1-3 gün arasında etkisini gösterebilmektedir.

Rezene hergün içilirmi

Rezene çayını genel olarak her gün 1 fincan içilmesinde herhangi bir  sakınca bulunmamaktadır

Rezene çayı regl ağrısına iyi gelirmi

Rezene adet (regl) dönemlerinde kadınların vazgeçilmez içeceğidir, regl ağrılarını tam olarak geçirdiği söylenmesede hafiflettiği ve dindirdiği.

Rezene çayı rahatlatırmı

Rezene-tohumu-görsel

Sinirler üzerinde güçlü bir etkiye sahip olan rezene içtikten sonra rahatlamına ve kaslarınızın gevşemesine yardım eder.

Rezene çayı şekeri düşürürmü

Rezene çayı şekerin düşmesine neden olmaktadır.

Rezene çayı tansiyona iyi gelirmi

Rezene çayı uygun oranda tüketildiğinde tansiyonu dengelemeye yardımcı olmaktadır.

Rezene çayı şekerli içilirmi

Bitkisel çayların şekerli içilmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir, özelliğini kaybetmesine neden olabilmektedir.

Rezene çayı tuvalete çıkarırmı

Bağırsakların çalımasını hızlandırarak sindirimi hızlandırır, daha sık ve rahat tuvalete çıkmanıza yardım eder.

Rezene çayı uyku kaçırırmı

Rezene çayı uyku kaçırmadığı gibi rahat bir uyku uyunmasına yardım eder.

Rezene çayı varise iyi gelirmi

Günlük rezene çayı tüketimi varislerin giderilmesine yardımcı olduğu görülmüştür.

Rezene çayı yağ yakarmı

Rezene metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımının hızlanmasına yardım ederek zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Rezene çayı zehirlermi

Rezene bitkisinin zehirleme gibi bir etkisi bulunmamakadır, aşırı tüketime bağlı olarak farklı rahatsızlıklara sebep verebildiğinde dolayı ölçülü kullanmaya önem verilmelidir.

Rezene çayı göz pansumanı

İbnİ Sina rezene bitkisinin göz hastalıkları ve tedavisi üzerine yazdığı kitabında bitkinin temizleyici, eritici, dağıtıcı ve çözücü gücüne yer vermiştir.

Rezene Cinsel Güçsüzlük için  (Özellikle Kadınlarda)

Rezene tohum veya şarap 50 g

3 g ezilmiş tohuma 150 mi sıcak su eklenir, 10 dk demlenir. Akşamlan 1-2 çay fincanı çayı veya akşam yemeklerinden sonra 1-2 çay bardağı şarabı içilir.

Rezene Gaz ve Şişkinliğe Kullanımı

 • Rezene tohum 20 g
 • Süt 200 g

Karışım kısa olarak kaynatılıp süzülür. Çay günde 1-2 kere sıcak olarak içilir.

Gaz Şişkinliği 

 • Havuç tohum 10 g
 • Limon yaprak 10 g
 • Kimyon tohum 10 g
 • Andız otu kök 15 g
 • Azak eğiri kök 15 g

Rezene tohum 15 g 20 g karışıma 500 mi sıcak su eklenir, 20 dk demlenip süzülür. Yemeklerden sonra 1 çay fincanı içilir.

Gaz Şişkinliği 

 • Kantaron yaprak 5 g
 • Akdeniz kekiği yaprak 10 g
 • Anason tohum 15 g
 • Kişniş tohum 15 g
 • Kimyon tohum 15 g
 • Anason tohum 30 g
 • Dere otu tohum 30 g
 • Rezene tohum 30 g

2 g karışım havanda dövülür, 3-4 papatya çiçeği eklenir, 150 mi sıcak su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Yemeklerden sonra 1 çay fincanı içilir.

rezene-cayi-tarifi_limon

Gaz Şişkinliği İçin

 • Rezene tohum 50 g

Yemeklerden sonra 1 çay fincanı sıcak çayı içilir. Çaya limon kabuğu da kanştırılabilir. Yemeklerin üzerine tozu serpilerek de yenebilir.

 • Kimyon tohum 20 g
 • Nane yaprak 20 g
 • Papatya çiçek 30 g
 • Rezene tohum 30 g

3 g karışıma 150 m! sıcak su eklenir, 3-5 dk demlenip süzülür. Yemeklerden sonra içilir. Çabuk rahatlatır.

Hıçkırık, Hava Yutma İçin Rezene

 • Anason tohum 25 g
 • Rezene tohum 25 g

Karıştırılarak dövülür. Yemeklerden sonra l çay kaşığı suyla içilir.

İshal İçin Rezene

 • Rezene kök 50 g

İnce kıyılmış kurutulmuş 5 g kök 300 mi suda 10-15 dk kaynatılır, 5 dk demlenip süzülür. Günde 5-8 fincan içilir.

Kas Erimesi İçin Rezene

 • Çobançantası taze bitki 5 g
 • Sedef otu yaprak 5 g
 • Anason tohum 20 g
 • Rezene tohum 20 g

Karışım 70°’lik l litre alkolde, sıcak bir yerde, 10 gün dinlendirilip süzülür. Sabah kahvaltısından önce l yemek kaşığı, l çay fincanı suya karıştırılarak içilir.

Öksürük, Ses Kısıklığı, Bronşit İçin

Rezene tohum 50 g

3 g ezilmiş tohuma 150 mi sıcak su eklenir, 5 dk demlenip süzülür. Günde 3 çay fincanı çayı i çay kaşığı balla tatlandırılarak yemek saatleri arasında sıcak içilir. .

Öksürük, Ses Kısıklığı. Bronşit için

Rezene tohum 20 g

2 g ezilmiş tohuma 150 mi sıcak süt eklenir 10 dk demlenip süzülür, l çay kaşığı balla tatlandırılarak yemek saatleri arasında günde 2-3,çay fincanı içilir. Bu reçete özellikle çocuklar için yararlıdır.

Mide ve Bağırsak Güçlendirmek İçin

Azak eğiri kök 10 g

Anason tohum 15 g

Rezene tohum 25 g

20 g karışım l çay fincanı suda 10-20 dk kaynatılıp süzülür. Yemeklerden sonra l çay fincans sıcak çayı içilir.

Mide ve Bağırsak Güçlendirici 

 • Anason tohum 5 g
 • Centiyane kök 5 g
 • Kimyon tohum 5 g
 • Civanperçemi bitki 5 g
 • Atkuyruğu yaz sürgünü 10 g
 • Pelin otu bitki 10 g
 • Rezene tohum 10 g

20 g karışıma 150 mi sıcak su eklenir, 5-10 dk demlenip süzülür. Yemeklerden sonra 2-4 yemek kaşığı içilir.

Mide ve Bağırsak İçin

 • Ravent kök 10 g
 • Bahçe nanesi yaprak 20 g
 • Rezene tohum 20 g

20 g karışım l çay fincanı suda 5-10 dk kaynatılıp süzülür. Sabah akşam 1 çay fincanı sıcak çayı içilir. Özellikle çocuklara verilir.

Rezene ısırgan çayı nasıl yapılır

Süt Arttrıması İçin

 • Anason tohum 20 g
 • Kimyon tohum 20 g
 • Kişniş tohum 20 g
 • Isırgan , tohum 20 g
 • Rezene tohum 20 g

5 g karışım havanda çok iyi dövülür veya değirmende çekilir, 150 mi sıcak su eklenir, 5 dk demlenir, keten bir bezden süzülür. Bebeğe süt verildiği sürece duruma göre günde 3-5 çay fincanı içilir. Çay bebekte de gaz oluşumunu önler.

Ayrıca Bir Diğer Yöntem

Rezene tohum 50 g

4 g ezilmiş tohuma 200 mi sıcak su eklenir, 5 dk demlenip süzülür. Günde 3-4 çay fincanı çayı içilir. Anne sütüyle bebeğe geçen rezene bebekte de gaz oluşumunu önler, yatıştırır.

 • Anason tohum 10 g
 • Dere otu tohum 10 g
 • Çemen otu tohum 15 g
 • Rezene tohum 15 g

Hazırlanan karışımdan 2 g karışımı 150 mi sıcak suda 10 dk kaynatılıp süzülür. Günde 2 çay fincanı sıcak olarak içilir süt arttırıcı özelliği vardır.

Süt Düğümlenmesi İçin

 • Kekik bitki 30 g
 • Rezene tohum 30 g

Karışıma 1 litre sıcak su eklenir, 20 dk demlenip süzülür. Göğüslere sıcak pansuman yapılır.

Ülser İçin Rezene Karışımı Çayı

 • Acıyonca yaprak 10 g
 • Bahçe nanesi yaprak 10 g
 • Civanperçemi bitki ıo g
 • Kantaron bitki 10 g
 • Rezene tohum 10 g

3 g karışıma 150 mi sıcak su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Akşamları l çay fincanı içilir.

Ülser İçin Kantaron ve Rezene Çayı

 • Kantaron bitki 25 g
 • Rezene tohum 25 g

3 g karışıma 150 mi sıcak su eklenir, ıo dk demlenip süzülür. Duruma göre günde 1-2 çay fincanı yudum yudum içilir.

Rezene İçin KısaTavsiyeler

 • • Kızarmış, yorgun gözlere ılık rezene çayıyla pansuman yapılabilir.
 • • Mide ekşimesi, yanması, gaz ve peklikte yemeklerden sonra 1 tatlı kaşığı veya 1 yemek kaşığı rezene balı yenir.
 • • Rezene yapraklan kıyılarak lapa durumuna gelinceye kadar kaynatılır. Lapa apsenin üzerine bağlanır. Geçinceye kadar 2-3 saatte bir yenilenir.
 • • Avrupa’da hastanelerde özellikle ameliyatlardan sonra hastalara su yerine rezene çayı verilir.
 • • Rezene likör, öksürük şekeri, parfüm üretiminde kullanılır.
 • • Yorgunluk ve halsizlik hallerinde öğle, akşam yemeklerinden sonra 1 çay bardağı şarabı içilir.
 • • Hayvan tedavisinde de yararlanılır.
 • • Rezene Avrupa’da yaygın yenen aromah ve sağlıklı bir sebzedir.
 • • Tohumu için yetiştirilen rezenenin yenilebilir kökü yoktur. Sebze olarak yetiştirilen rezenenin de (Feni-kulum Vulgare Var. Azoricum) tohumundan çay yapılmaz. İki bitki yakın akrabadır.Rezene çayı fiyatı

  Milupa Rezene Çayı 200 gr 19,95 TL

  Milupa Rezene Çayı 200  20 TL

  Milupa Rezene Çayı 200 Gr 20,39 TL

  Rezene çayı nerede satılır
  Rezene Çayını en taze olarak aktarlarda seçkin baharat, ve kuruyemişcilerde bulabilirsiniz.
  ı

Bu yazı 89 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun