Neden Kilo Alıyoruz

Paylaş
 

Neden kilo alıyoruz ?Günümüzün en büyük sorunu olan kilo problemi günlük hayatta bize engel olduğu gibi ,psikolojik ve sosyolojik bazı etkilerini de hayatımızda görmekteyiz.

O zaman gelin beraber A’dan Z’ye nasıl en doğru şekilde kilo verilir, kilo ile mücadele ve Diyet Nedir? Sağlıklı kilo Nasıl verilir ? istediğini yiyerek zayıflayabilir miyiz? ve diğer konuları ele alalım hem de aklımızda tek bir soru işareti bırakmadan, hazırsanız başlayalım.

Muhteşem diyet listesine geçmeden önce sizlere kilo almanın nedenler hakkında bilgi vermek istiyorum.

Neden Kilo Alırız

Kişisel Nedenler

Kişinin beslenme alışkanlığı bu faktörlerden bir tanesidir herkes aynı yemeği sevip yemediği gibi aynı menü de dahi farklı porsiyonlardan bahsetmek mümkün, eğer genetik olarak bir problemimiz yok ise yediklerimiz içtiklerimiz birde yemek miktarlarına dikkat etmemiz gerekir, mesela başlangıçta evde kullanmış olduğunuz tabakları sofranızda küçülterek başlayabilirsiniz.

Kişini en iyi doktoru kendisidir tezine katılıyorum, hepimiz biliyoruz hangi  yemekleri çok sevip tıka basa yediğimizi ve ,yağlılar tatlılar ve günümüzde kanstrojen ürünlerin janjanlı paketlere de evimize kadar girmesi ,hem sağlık açısından hem kilo ve obezite ye kapı aralamaktadır.

Kilo Alma Nedenleri

Günümüzde yaygın olan bedensel bazı hastalıklar kilo almaya sebeptir, mesela tiroit bezlerinin çalışmaması doğuştan olabileceği gibi sonradan bu rahatsızlığa yakalanmak mümkündür.

Troid Hastası Olduğumuzu Nasıl Anlarız

Kalp çarpıntısı ,deride dökülme, ishal ,kabızlık, çok sinirlenme, gibi öne çıkan belirtilerdir ayrıca belli belirsiz kilo alırsınız.

Sindirim Sistemindeki Bozukluklar

Vücudumuzda günlük hayatımızı idame ederken sağlıklı bir şekilde yediklerimizi içtiklerimizi, sindiren bakteriler bulunmaktadır bunlar bize yardımcı olmak için yaratılmışlardır, bunların vücudumuzda azalması durumunda kilo almaya neden olabilir, genel olarak bu bakterilerin durumunda bizim beslenme alışkanlıklarımız belirlemektedir,

Yemeği  Hızlı Yemek Yeme

Hızlı yemek yeme alışkanlığı kilo aldırır mı? Diye sorarsanız asında bir çok insanın kilo almasının sebeplerinden bir budur, neden mi hızlı yemek yemek hem tokluk hissini geç duyacağınızda dolayı, daha fazla yemek yemiş olacaksınız

Düzenli Uyku Uyuyun

Bebeklik dönemimizden bu zamana kadar uyku düzeni biz insalar için hayatımızın akışına yön veren aktivitelerimizdendir,sağlıklı bir iş hayatından, odaklanma ve beden sağlığı için önemli olduğu kadar kilo vermemize ve almamız ada neden olabiliyor, vücudumuzdaki hücreler gece ve gündüze duyarlı yaratıldıklarından dolayı, hormonlarımızın salınımları karanlık ve aydınlığa göre şekillenmektedir, dip not olarak sağlık bir uyku için odamızın ışıklı olamamasına özen göstermeliyiz.

Dengesiz bir uyku yemek alışkanlıklarımızda değiştirmektedir, ve tabi iki ayakta olma süremiz uzadıkça atıştırma ve abur cubur yeme riskimizde bir  o kadar artmaktadır,

Ruhsal Sağlık Kilo Alma Nedeni

Ruhsal bazı problemler kilo aldırabildiği gibi , zayıflatabilmektedir.

Sağlıklı  bir vücut için sağlıklı bir psikolojiye sahip olmak gereklidir, bedenimiz yemekten tat alırken ruhumuzda bununla mutlu olmaktadır, stres bunalım ,sevinç, gibi ruhsal durumlar kişiye göre bazen fazla yemek yeme, kimilerinde yemek yememe gibi sonuçları beraberinde getirmektedir,

Ofis çalışanları için risk teşkil eden önemli bir neden , hareketsiz bir çalışma ortamında çekmecenin abur cubur ile dolu olması. gibi etkenlerde bulunmaktadır.

Muhteşem Kilo Verdiren Diyet

  • Sağlıklı bir insanın günde en az 8 su bardağı su tüketmesi gereklidir, normal yağ yakımı için bu yeterlidir, eğer kilo vermek istiyorsanız, çok abartmadan günde 10 ila 15 bardak tüketmeniz gerekir,
  • Bol bol yürüyüş yapın yürüyüş kasları çok fazla yormadığı gibi dengeli kalori harcamanıza yardımcı olacaktır.
  • Spor yaparken oksijeni burundan alıp ağızdan verin,bol oksijen kalori yakmanıza yardımcı olan bir diğer etkendir.
  • Kilo vermek isteyenler genellikle sebze ve meyve türü yiyeceklere ağırlık vermektedirler kısa vadede işe yarıyor gibi görünse de bir süre sonra saç dökülmesi, halsizlik, yorgunluk gibi bazı sorunlarla karşılaşılacaktır, bu yüzden öğlen ve akşam yemeklerinde protein ağırlıklı yemekler yenilerek, kilo verilebiliyor.
  • Diğer öğünlerde olduğu gibi kahvaltıda sürekli aynı yiyecekleri tüketmek kilo verme zamanınızı uzatmaktadır, yapılan araştırmalar sonucu sürekli aynı besinler ile beslenmek kilo vermeyi zamanla düşürdüğü tespit edilmiştir, hem farklı tür yiyecekler yiyerek menünüzü zenginleştirmiş olacaksınız, tekdüze kahvaltı alışkanlığınızda böylelikle bitirmiş olursunuz,
Bu yazı 134 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun