Göz Kuruluğu Nedir

goz-kurulugunun-tedavisi-nedir-nasıl-geçer-zararları
Paylaş
 

Göz kuruluğu nedir Türkiye’de son zamanlarda yapılan araştırma sonucunda insanlarımızın belirli bir yüzdelik oranının halk dilinde bilinen “göz kuruluğu”rahatsızlığıyla karşı karşıya olduğu bilinmektedir.Tıptaki adı kuru göz olan  Göz kuruluğu olarak belirttiğimiz bu rahatsızlık, insanların gözlerinde gözyaşının yeteri kadar olmamasından kaynaklanmaktadır.Bu yazımızda göz kuruluğu nedir, göz kuruluğu için ne yapılamlı, Göz kuruluğu zararları, göz kuruluğu tedavi edilmezse ne olur kısaca açıklamaya çalışacağım.

Gözyaşının olmaması problemi, normal bir rahatsızlık değildir. Çünkü gözyaşı başlı başına göze sağlığı veren en önemi faktördür. Normal basitleştirilmiş bir su olarak bilinmemesi gereken bu gözyaşı, içerisinde bulunan maddeler sayesinde gözün korunmasını ve her kırpma sonrasında gözde oluşabilecek iltihap sorununu ortadan kaldırır.

Göz Kuruluğu Nedenleri

Eğer ki göz, yeterli bir miktarda gözyaşı üretimi yapamazsa gözlerde belirli bir zaman tahriş olma sorunları ortaya çıkıyor. Bu sorun ilerleyen zamanlarda tahriş olmaktan çıkarak daha çok gözlerin kornea üzerinde ki görüntüsünün sorunsala dönüşmesine neden olabilir.

Gözleriniz, sizler için önemli bir organdır. Yaşama anlamınız ile neredeyse eş değer olan gözlerinizi kaybetmemeniz açısından böyle durumlarla karşı karşıya kaldığınızda çeşitli tedavi yollarına başvurabilirsiniz. Bunlardan birisi de bitkisel tedavi yöntemidir.

 • Göz kırmada meydana gelen bozukluklar.
 • Duman, güneş, rüzgar, nem yetersizliği gibi etkenlere bağlı olarak meydana gelen göz kuruluğu.
 • Bazı göz ilaçları ve farklı ilaçlara bağlı olarak meydana gelen göz kuruluğu
 • Uzun süre kitap okuma, bilgisayar kullanımı gibi etkenler.
 • Blefarit göz kapağı iltihabı hastalığına bağlı göz kurumaları.
 • Entropion göz kapağının içe dönmesi rahatsızlığı
 • Ektropion göz kapağı sarkması.
 • Kapalı ortamlarda sigara ve benzeri zararlı dumanlara maruz kalmak
 • Menapoz başlangıcı
 • Kalp rahatsızlıkları
 • Vitamin eksikliği

Göz kuruluğundan kurtulmanın yolları arasında bu saymış olduğumuz nedenlere dikkat edilerek önüne geçilebilir.

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir

Göz Kuruluğuna Bitkisel Tedaviler

Göz kuruluğu damlası kullanabilirsiniz ama bizim sizlere tavsiyemiz öncelikle bitkisel tedavi yöntemlerine göz ardı etmemenizdir. Bitkisel tedavi yönteminde karnabahar, lahana ve brokoli sizlere yardımcı olacaktır. Kesinlikle ve kesinlikle karnabahar ile açık alanda yetiştirilmesiyle farkı ortaya koyan lahana, gözlerde ki kuruluk problemi için başarılı sonuçlar verir. Gözlerinizde ki göz kuruluğu probleminizi karnabahar veya l ahana kürü uygulayarak giderebilirsiniz.

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz Kuruluğu için evde bitkisel yöntemler

Ortalama 200 – 250 gram kadar lahana ve karnabaharı 2 bardaklık su içerisinde 5 dakika boyunca haşlayınız. Haşlama bitiminde bu suyu içerek, faydalarını görebilirsiniz. Her göz kuruluk probleminde bu kürü tekrar etmeniz, rahatsızlığınızı giderme de yardımcı olacaktır.

Siz de gözlerinizi önemsiyor ve böyle bir rahatsızlık ile karşı karşıya kaldığınızda ne yapmanız gerektiği konusunda bilginiz yoksa bitkisel tedavi olarak yukarı da yazdığımız birkaç kür bilgileriyle kendiniz, gözlerinize faydalı yardım sağlayabilirsiniz. Vakit kaybetmeden sizlerde bu kür ile sağlığınız tekrar yerine getirerek sağlıklı görüp, sağlıklı bir şekilde yaşama devam edin

Göz Kuruluğu ilaç isimleri

Optone

Visine Göz kapağı kuruluğu ilacı

İaç İsmi                                Etken Madde

Tears Naturale Free Propil Metil sellüloz,NaCl,KCl,Dekstran .
Genteal damla Metil selüloz,NaCl,Dekstran
Thilo Tears jel Karbomer,Mannitol,Tiyomersal
Thilo Tears SE Karbomer,Mannitol Liba

 

Bu yazı 14 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun