Cilt Çeşitleri Nelerdir Nasıl Anlaşılır

cilt-çeşitleri-tipleri-nelerdir-peçete-ile-cilt-testi
Paylaş
 

Cilt Tipleri Nelerdir?

Cilt çeşitleri nelerdir cilt çeşidini nasıl öğreniriz ? Kuru, normal, yağlı, karma ve hassas olmak üzere beş cilt tipi vardır. Cilt tipinize karar vermek için gereken tek şey bir kağıt mendildir. Sabah uyandığınızda temiz bir kağıt mendile yüzünüzü silin ve bakın. Normal ciltlerde mendil üzerinde yağ yoktur ve cildiniz sıkı hissetmez. Eğer cildiniz yağlıysa mendilde yağ olabilir. Bu yağ genellikle alın, burun ve yanaklardan gelir. Eğer mendilin sadece ortasında yağ varsa bu karma cildiniz olduğunu gösterir. Normal ve kuru ciltlerde ise mendilde yağ olmaz. Hassas ciltler ise kolay tepki verebilen, alerjilere açık, sıkı ciltlerdir.

Kuru, normal, yağlı, karma ve hassas olmak üzere beş cilt tipi vardır. Cilt tipinize karar vermek için gereken tek şey bir kağıt mendildir. Sabah uyandığınızda temiz bir kağıt mendile yüzünüzü silin ve bakın.

Yeni bir ürün alacağınız zaman kolun iç kısmında herhangi bir soruna yol açıp açmadığı görmek için deneme yapın. Eğer yanma, kaşınma söz konusuysa hemen yıkayın.

Bu cilt tedavisi için kuru ve yağlı ciltler için kullanılan tedaviler birleştirilir. Yağlı bölgeler daha kuru hale getirilirken kuru kısımlar daha nemli hale getirilmeye çalışılır.

Cilt Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edilmeli

 • Maskara, göz kalemi gibi ürünleri bakteri barındırmamaları için altı ayda bir yenileyin.
 • Gül özlü, badem özlü gibi doğal ürünleri seçin.
 • Eğer güneşten korunmak için kullanılan ürünlere alerjiniz varsa suya dayanıklı ürünler seçin, bu ürünler daha az sentetik madde içerir.
 • Alerji testi yapmadan asla bir ürünü direkt kullanmayın.
 • Cildinizi uzun süre güneşe, radyasyona maruz bırakmayın.

Özellikle yüz ve boyun bölgesinde hafif temizleyiciler kullanın. Bu T bölgesini temiz ve dengeli tutar. Daha iyi sonuç almak için bunu günde iki kez uygulayın.

 • T bölgesinde daha çok sorun yaşamamak için özellikle yaz aylarında anti bakteriyel sabun kullanın, bu bakteri çoğalışını engeller.
 • Kuru bölgeleri nemlendirmeyi ihmal etmeyin.
 • Yağlı bölgelerde parlamayı engellemek için alkol içermeyen ürünleri tercih edin.
 • Daha taze bir görünüş için buhar banyosu yapın, karma maskeler uygulayın.
 •  Yağlı kısımlarda yağı emebilen makyaj ürünleri kullanın, bu olası parlamaları engelleyecektir.
 • En az 15 koruma faktörlü güneş kremi kullanın

Karma Cilt Tedavisi

Bu cilt tedavisi için kuru ve yağlı için kullanılan tedaviler birleştirilir. Yağlı bölgeler daha kuru hale getirilirken kuru kısımlar daha nemli hale getirilmeye çalışılır.

Her gün yüzünüzü bir köpük ile yıkayın. Bu yağlı bölgeleri temizler ve siyah noktaları önler. Geceleri kuru bölgeleri nemlendirmek için nemlendirici kullanın. Bu yağlı ile kuru bölgeler arasında denge sağlar. Temizlik aşamasından sonra her iki ayrı kısma ayrı yöntemler uygulayın. Daha sonra tüm yüze nemlendirici uygulayın, ama özellikle kuru bölgelere daha çok sürün. Vitamin A, E, C gibi vitamin destekleyicilerin cilt tamiri ve sağlığında önemli bir rolü vardır.

 

Bu yazı 14 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun