Bitki Çayları Ve Faydaları

kuşburnu-çayı-nedir-faydaları-nelerdir
Paylaş
 

Şifalı bitkilerin günlük yaşantımıza yaptığı artıları bilmeyenimiz yoktur. Bazı şifalı bitkiler zayıflatıcı etki gösterirken bazıları iştah açtırıcı özelliktedir. Bazı bitkilerin kansere iyi geldiği tespit edilmişken bazı bitkilerin de yoğun olarak sindirim sorunlarına ve strese iyi geldiği bilinmektedir.

Günümüzde genel özellikleri ile bitkiler araştırıldığında en çok zayıflatıcı etkisi olan bitkiler ve hastalıklara iyi gelen bitkiler araştırılmaktadır. Pek çok ilacın da bu şifalı bitkiler yardımıyla yapıldığının da unutulmaması gerekmektedir. Bu şifalı bitkilerin hangi özellikte olduğu büyük bir önem teşkil etmektedir.

bitki-çayları-faydaları-nelerdir

Özellikle zayıflatıcı etkisi olan bitkilere kısaca değinmemiz gerekirse tere tohumu, funda yaprağı, zencefil, yeşil çay, krom gtf, co enzymeq10, l carnitine, avakado yaprağı, mısır püskülü, kiraz ve kiraz sapı, limon kabuğu gibi pek çok bitki bulunmaktadır.

Nanenin içeriğinde ki yağın yoğun olarak midede meydana gelen gazı aldığı bilinmektedir. Bu sebepten bulantısı olan insanlara kaynatılan nane limonun etkisi pek çok ilaçtan daha kısa sürede kendisini göstermektedir.

Aynı zamanda hazımsızlığı alan bazı bitkiler de bulunmaktadır. Düzenli olarak sinameki tüketildiğinde sindirime büyük artıları bulunmaktadır. Hatta bazı zamanlarda düzeni tutturulmazsa ciddi problemlere neden olacağı da bilinmelidir.

Şifalı bitkiler sadece tek bir rahatsızlığa iyi gelmemektedir. Özellik olarak oldukça detaylı konularda araştırılır. Dolayısıyla pek çok rahatsızlıkta imdadımıza yetişirler. Örneğin bir yeşil çay, hem metabolizmamızı hızlandırırken hem de vücudumuza dahil ettiği vitaminler sayesinde kısa bir süre içerisinde zayıflamamızı sağlayabilir ayrıca bazı bitki çaylarının sinir sistemi üzerindeki olumlu etkileri ile sakinleşmemizi sağlamaktadır. Bu sebepten özellikle şifalı ile zaman geçirmeye gayret etmek gerekmektedir. Etkileri çok kısa bir süre içerisinde görülecektir.

Bitki-Çayları-nelerdir

Sizlere bugün en etkili zayıflatıcı ve rahatlatıcı özelliği bulunan bitki çaylarının yapılışıyla ilgili tarifler vermek istiyoruz. Sizlerde evinizde bulundurduğunuz malzemelere göre fazladan malzeme almadan uygun bitki çayını yaparak güzel bir içme keyfi yaşayıp hem rahatlayıp hemde fazla kilolarınızdan belirli bir zaman sonra kurtulmaya başlayabilirsiniz… İşte çeşitli bitki çaylarının tarifleri.

Limon Otlu Çayı: Yağ yakımı konusunda etkili olan bu çay ayrıca rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği bulunan limon otu çayı , A vitamini içerdiği için aynı zamanda cildinizde de etkili güzellik kılar. Bağışıklık sisteminizin daha da güçlü olmasına yardım eder.

Limon Otlu Çay Yapılışı: Her bardak için bir tatlı kaşığı ekleyeceğiniz bu ottan sonra sıcak su ekleyip 3 dakikalık bir demlenmesine bırakarak çayınızı hazır edebilirsiniz.

Mate Çayı: Kan dolaşımında etkili olmasından dolayı yorulmadan enerjinizi daha fazla harcamanıza yardım eder. Böylelikle zayıflama da etkilidir. C vitamini içerdiği için bağışıklık sisteminize de ve kuvvetlendirir. güzel kokusu ile sakinleştirir ve rahatlamanızı sağlar.

Mate Çayı Yapılışı: Bir tatlı kaşığı kadar koyacağınız bardağınıza sıcak su ilave ederek 5 dakika demlendirin ve faydalarını görün.

Kayın Ağacı Yaprağı Çayı: Vücutta ki zararlı toksinlerin atılmasında, vücutta bulunan fazla suların atılmasına yararlıdır. Vucutta biriken antioksidanların atılmasına yardım ederek sakinlik ve dinginlik vererek rahatlamanıza yardım eder.

Kayın Ağacı Yaprağı Çayı Yapılışı: Bu çayda diğerleri gibi bir tatlı kaşığı kadar her bardağa eklenerek 15 dakika demleme süresine tutulur.

Civanperçemi Çayı: Sindirimde etkili olup hızlandırıcı görevi sağlar. Yağlarınızı en iyi şekilde yakar ve çeşitli ağrılarda giderici etkisi ile rahatlamanızı sağlar.

Civanperçemi Çayı Yapılışı: Birkaç tatlı kaşığı her bardağa eklenecek bu çay otu, eklenecek sıcak su doğrultusunda 5 – 10 dakikalık demlenme süresiyle içilmeye hazırdır.

Kekik Çayı: Damar tıkanık problemlerini gidermesiyle beraber vücutta yağların erimesi konusunda da faydalı etkileri vardır. Kan dolaşımını da hızlandırıcı etkisine sahiptir düzenli tüketildiğinde sinir sistemine iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir, romatizma ve kas ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

Yapılışı: Birkaç çay kaşığı ekleyeceğiniz kekik, bir bardak su içerisinde demlenerek 7-8 dakikalık süreç sonrasında süzülüp tüketilmeye başlanabilir.

Yeşil Çay: Vücutta bulunan fazla yağlarınızdan sizlerin kurtulmanız için hızlı yakma gibi özelliği bulunmasıyla beraberinde kanser risklerinin de düşürücü özelliği vardır.

Yapılışı: Bir tatlı kaşığı kadar yeşil çayı bir demliğe atabilir ve böylelikle sıcak suyu eklemenizle beraber 5 dakikada çayınız hazırdır.

Türkiye’de sağlıklı bir yaşam sürmek için içilebilecek en etkili ve sağlıklı içeceklerden birisi de hiç kuşkusuz ki Yeşilçay’dır. Ürün, ilk olarak Asya bölgesinde ortaya çıkarılmış ve zaman içerisinde Türkiye’nin en çok tüketilen çay modelleri arasına girmeyi başarmıştır. Ürünün içeriği birçok farklı üründen oluşmaktadır. Özellikle E vitamini katkısı ile insan hayatında çok önemli bir ürün haline gelen bu mükemmel ürün, C vitamini, manganez ve demir ihtiyacını da önemli şekilde karşılamaktadır.

Yeşilçay, son zamanlarda gitgide daha da yaygınlaşmaktadır. Özellikle son dönemlerde zayıflatma etkisi ile insanların en çok kullandıkları bitkisel çaylar arasında yer almaktadır. Kilo verdirme etkisi, öncelikle ürünün içeriğinden sonra ise düzenli kullanımdan kaynaklanmaktadır. Hergün kahvaltıdan yaklaşık olarak yarım saat önce Yeşilçay tükettiğiniz zaman, açlık hissiniz yerini susuzluğa bırakıyor.

Su, insan vücudunda kilo ya da yağ üreten bir bileşen olmadığından dolayı daha kolay hazmediliyor ve vücutta ki toksinleri atmaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda su, bağırsak ve metabolizma faaliyetlerinizi çok önemli ölçüde etkilediği için çok kısa bir zamanda çok daha etkili ve sağlıklı bir şekilde zayıflatmaktadır. Ürün, tamamen bitkisel bir içeriğe sahip olduğundan dolayı vücudunuzda hareketsizlik sonucu oluşan ya da oluşabilecek yağlanmaları da önlemektedir. Gün içerisinde aşırı halsiz durumda iseniz Yeşilçay içerek kendinize gelebilir, verdiği enerji ile gece saatlerine kadar aktif bir gün geçirebilirsiniz.

Zayıflama çayları içerisinde en etkilisi olan Yeşilçay, kilo sorunu yaşayan tüm insanları en sağlıklı ve hızlı şekilde zayıflatacak ürünler arasındadır. Şu da bilinmelidir ki bugün tercih edilen zayıflama haplarının birçoğunda Yeşilçay özleri bulunmaktadır. Bunu da dikkate alarak hergün 2 bardak Yeşilçay tüketerek çok daha hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Kuşburnu meyvesinin çay yapılarak içildiğini biliyoruz. Günümüzde de ülkemizde bu çay, soğuk algınlığına iyi gelen, C vitaminini sağlayan koruyucu bir üründür. Koruyucu ve bir o kadar da antioksidan içerdiğinden dolayı sağlıklı şekilde kalmanızı sağlayacak olan bu kuşburnu meyvesine sizlerde ihtiyaç duyabilir, bu meyveyi çay olarak tüketebilirsiniz.

kuşburnu-çayı-faydaları-zararlaı

Vitaminler açısından A, B1, B2, C vitamini içeren bu meyve aynı zamanda K ve P vitaminleri gibi birçok vitamini içermektedir. Böylelikle sizlerin vitamin açısından oldukça faydalı şekilde yararlanmanızı ve bu konuda eksik kalmamanızı sağlar. C vitamini de en bol içeren, zengin kaynaklı olan meyvelerden birisidir.

İçerdiği mineraller sayesinde de yararı olan kuçburnu çayının, antioksidan etkisi sayesinde sizlere kış aylarında büyük fayda sağlar. Kış aylarınızın sorunlu geçmesi durumunda kuşburnu tüketerek faydalarını görebilirsiniz. Nezle veya grip gibi enfeksiyonlarda da problemleri gidermektedir. İltihaplanma problemlerine de birebir etki yapar.

Kuşburnunun sadece bu saydıklarımızla faydaları kısıtlı değildir. Aynı zamanda araştırmalara göre, eklem kısımlarında ki ağrılar ya da romatizmalar gibi ağrıların da ilacı olduğu saptanmıştır. İlerleyen yaş ile beraberinde gelen ağrılara çözüm olarak eğer ki ağrılarınız eklem bölgelerinde ve romatizma ağrıları ise bu gibi ağrılarınıza birebir etki sağlayıp, kısa sürede ağrılara iyi geleceğini bilmenizi isteriz.

Kuşburnu Çayı Faydaları

Böbrek üzerinde bulunan bezlerde ki hormonların da üremesinde destekleyici bir özelliği olduğu bilinen kuşburnunu iltihap rahatsızlıklarınızı da gidermek için en etkili şekilde kullanabilirsiniz. Her zaman rahatlıkla tüketebileceğiniz bir meyve olan bu kuşburnunu çay olarak da demleyip istediğiniz gibi içebilirsiniz.

Günlük olarak 3 – 4 bardak kadar tüketmenizi önerdiğimiz kuşburnu çayı sayesinde gerçek tedaviyle sizlerde kısa sürede karşılaşabilir ve bu sayede doğal yollarla sağlığınızı düzeltebilirsiniz. Kuşburnu, her derde deva bir çaydır.Kanser’den , soğuk algılığına, cilt güzelliğne, cilt sağlığına,faydalıdır. Bu yüzden de bu çayı sizler demleyerek tüketebilirsiniz. Demleyerek tüketeceğiniz bu kuşburnu meyvesindeki her bir şey %100 doğadan toplanmış olmasına da dikkat edin.

Türkiye’de sağlıklı bir yaşam sürmek için içilebilecek en etkili ve sağlıklı içeceklerden birisi de hiç kuşkusuz ki Yeşilçay’dır. Ürün, ilk olarak Asya bölgesinde ortaya çıkarılmış ve zaman içerisinde Türkiye’nin en çok tüketilen çay modelleri arasına girmeyi başarmıştır. Ürünün içeriği birçok farklı üründen oluşmaktadır. Özellikle E vitamini katkısı ile insan hayatında çok önemli bir ürün haline gelen bu mükemmel ürün, C vitamini, manganez ve demir ihtiyacını da önemli şekilde karşılamaktadır.

Bu yazı 23 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun